Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Dar kıyafetlerin zararları nelerdir?

Arkadaşına öner Yazdır
Vücuda sıkıca yapışan, hareket kabiliyetini azaltan, giyildikten bir süre sonra kişide rahatsızlık yaratan vücudu sıkan dar kıyafetler ne yazık ki sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır.

Dar kıyafetlerin tehlike oluşturduğuna dikkat çeken ve başta genç kızlar olmak üzere tüm bireylerin dar kıyafet giymekten sakınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, dar kıyafetin zararları hakkında önemli açıklamalarda bulundular. Korse de dahil olmak üzere giyilen dar kıyafetlerin bakın sağlık açısından ne gibi zararları mevcut.

 

Genetik, hormonlarda artış, kullanılan bir takım ilaçlar, doğum yapma gibi etkenlerin sebep olduğu ve kadınların kabusu olan portakal görünümlü selülitler, dar kıyafet ve korse giyilmesinden dolayı da husule gelmektedir. Çünkü dar kıyafetler cildi aşağı doğru çektiği için, ciltte incelmeler ve çöküntüler husule gelir, akabinde de selülit problemi oluşur.

 

Dar kıyafet giymenin zararlarından bir diğeri ise kan dolaşımının ve kanın kalbe doğru geri dönmesinin güçlenmesidir. Bu durum damarlarda genişlemeye neden olur. Ayrıca akabinde varis sorunu da husule gelir.

 

 

Damar pıhtılaşması, toplardamar iç yüzeyinde iltihap oluşması, len dolaşımının bozulması da dar kıyafetlerin sağlığa zararları arasında yer alan sorunlardır.

Dar giysilerin zararlarından biride, özellikle dar pantolonların genital bölgede tahrişe ve ödeme sebep olmasıdır. Enfeksiyon, vajinal veya üriner iltihap, tahribat ve deride çatlak dar giysilerinden zararlarındandır.

09 Ekim 2013 12:03

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ