Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

50. Sanat Yılı Resimleri Sergisi Galeri Işık’ta!

Arkadaşına öner Yazdır
Uzun bir aradan sonra Türkiye’deki sanatseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanan devlet sanatçısı Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, “Jale Yılmabaşar 50. Sanat Yılı Resimleri” sergisiyle, 25 Nisan-18 Mayıs tarihlerinde Feyziye Mektepleri Vakfı Galeri Işık’ta...

İSTANBUL / Bugüne dek yurtiçi ve yurtdışında açtığı sayısız sergisiyle büyük yankı uyandıran, Türkiye’nin ilk kadın seramik profesörü Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, 10 yıllık bir aranın ardından Türkiye’de yeni bir sergi açmaya hazırlanıyor. Uzun bir süredir çalışmalarına Almanya ve Paris’te devam eden sanatçı, son dönemde yaptığı resimlerle bildiğimizin ötesinde çok farklı ‘Jale Yılmabaşar yapıtları’ ile karışımıza çıkıyor bu kez.

 

1963 yılında açtığı “Jale’nin Horozları” adlı ilk sergisiyle, sanat dünyasının en başarılı isimleri arasına girmeyi başaran Yılmabaşar, “Jale Yılmabaşar 50. Sanat Yılı Resimleri” sergisinde de birbirinden etkileyici kadın portreleri ve diğer çalışmalarıyla sanatseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

 

 

1990 yılında Paris Unesco da resimleri Picasso ve Miro ile sergilenen, 2000’de Moskova, 2007 yılında Münih Devlet Müzesi’nde 1 sene süreyle resimleri sergilenmiş olan , dünyanın pek çok ülkesinde sayısız sergi açan, “Mimaride Seramik” adlı kitabı New York, Washington D.C, Avustralya üniversitelerinde kaynak kitap olarak okutulan Yılmabaşar, yurtdışındaki birçok serginin de şeref konuğu olmuştur. Picasso Müzesi’nin daveti üzerine 3 sene jüri üyeliği yapmıştır. İtalya ve Almanya’da 2 adet Uluslar arası Altın Madalya kazanmıştır.
Fransızların “Ateşin Ustası” olarak adlandırdığı sanatçının 25 Nisan-18 Mayıs tarihlerinde Feyziye Mektepleri Vakfı ‘na ait Galeri Işık’taki sergisinde de renklerden yarattığı olağanüstü dünyaya ve Yılmabaşar’a bir kez daha hayran kalacaksınız.

 

Galeri Işık
Teşvikiye Cad. No: 6 Nişantaşı İstanbul
Tel: 0 212 233 12 03 -1144

 

Kaynak: 360 İLETİŞİM

04 Nisan 2013 13:00

DİĞER GÜNCEL AKTÜEL HABERLERİ